#ZOSTANWDOMU GRAJ W RPG!

#ZOSTANWDOMU i gra w RPGi

     Gry fabularne (RPG – Role-playing Game) przenoszą nas do odległych światów: fantasty, science-fiction, pulpowych, post-apo, horrorów – ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. A gdziekolwiek ona nas zaprowadzi, tam wraz z grupą towarzyszy, wspólnie przeżywamy przygody, ratując układy gwiezdne przed anihilacją, miasta przed smokami, czy wspólnie tracimy resztki zdrowego rozsądku badając starożytne artefakty, przeciwstawiając się różnym okropieństwom! A wszystko to z zacisza swojego domu, siedząc wygodnie w ciepełku ulubionego fotela!

ŹRÓDŁO: WIKIPEDIA

     Zwykle na myśl o sesji RPG widzimy grupę ludzi siedzącą wokół stołu, zasypanego kartkami, ołówkami, kostkami i zastawionego chipsami, chrupkami, pizzą i napojami. Tak to wyglądało kiedyś i nadal znajdują się grupy mające ten luksus czasu, miejsca i możliwości. Jednak dziś nie jest to jedyna forma grania w gry RPG. Wiele osób od lat gra online, czy to ze względu na brak czasu, brak graczy w swojej okolicy, czy tez jakiegokolwiek innego powodu – dziś chociażby jest to izolacja spowodowana pandemią.  

     W przeciwieństwie do gier planszowych czy też bitewniaków, które wymagają wielu elementów fizycznych: plansz, znaczników, kart, figurek, terenów, wiader kości, gry RPG wymagają przede wszystkim kontaktu głosowego, rzutu kostką oraz sporadycznego spojrzenia na mapę, grafikę lub zdjęcie - choć ostatecznie i to nie zawsze jest konieczne, ponieważ dobry opis i magia wyobraźni potrafi czynić cuda.

Zatem co będzie nam potrzebne do grania online?

     Właściwie w większości to samo co do grania w RPG twarzą w twarz. Przynajmniej jeden podręcznik (choć im więcej graczy mających swoje podręczniki i znających podstawy zasad tym lepiej), karty postaci (papierowe, w formie online), kartki do notowanie (lub otwarty dokument online), coś do picia. Do tego oczywiści będzie potrzebny sprzęt do połączenia się z innymi graczami. Podstawą tu będzie internet i choć w wielu przypadkach już sam smartphone nam wystarczy, to większość osób gra na laptopach i komputerach stacjonarnych z wykorzystaniem słuchawek z mikrofonem. Ten ostatni sprzęt jest tu jednym z ważniejszych. Dobra jakość dźwięku, brak trzasków, pogłosów, echa wpływają bezpośrednio na komfort rozgrywki. Skoro nasza gra opiera się na rozmowie i wspólnym opowiadaniu historii, to ważne jest byśmy się dobrze i wyraźnie słyszeli nawzajem. 

Wszystko już mam, ale z jakiego oprogramowania powinniśmy skorzystać?

     Najprostszą odpowiedzią jest: jakiegokolwiek komunikatora głosowego, który będzie Wam odpowiadał. Kiedyś gracze nie mieli aż tak dużego wyboru i grali głównie przez Hangouts i SKYPE, ale dziś można grać chociażby przez komunikatory wideo takie ZOOM, MESSENGER, WHEREBY, WHATSAPP czy wiele innych, przy pomocy których możemy się słyszeć i widzieć. Jednak przesyłanie sygnału wideo po pierwsze wymaga kamerki, po drugie może obciążyć nasze łącze internetowe, stąd wiele osób gra przy wykorzystaniu samego połączenia głosowego, i tu z pomocą przychodzi:

     Oprogramowanie to jest niezwykle popularne wśród graczy konsolowo/komputerowych, ale obecnie wykorzystywane jest przez wiele grup społecznych, możliwość trwożenia własnych kanałów tematycznych, osobnych grup dyskusyjnych, kanałów głosowych, oraz możliwość przesyłania również obrazu wideo, spowodowały niesamowity rozwój tej platformy. Do niewątpliwych plusów DISCORDA należą: oprogramowania zarówno w wersji na komputer jak i na smartphone, sprawne i stabilne serwery, oraz łatwość korzystania. Polecam chociażby przyjrzenie się tej aplikacji, oczywiście jeżeli jeszcze z niej nie korzystaliście. Dodam jeszcze, że alternatywą dla DISCORDa jest TEAMSPEAK, jednak nie korzystałem już z niego od lat, choć wiem, że nadal jest popularny.

Ok, to już się słyszymy co dalej?

     Skoro się słyszymy, być może nawet widzimy, to możemy grać! Jak najbardziej już w tej chwili możecie grać w gry RPG, ale warto zrobić kolejny krok. Skoro już siedzimy wszyscy przed komputerami to warto wykorzystać inne narzędzia, które pojawiły się by wspomóc naszą rozgrywkę. Mowa tutaj o narzędziach dedykowanych do grania w RPG, a jest ich masa, od platform do grania, przez kreatory map, kart postaci, tokenów i wiele, wiele innych. Zaczniemy jednak od 2 najsłynniejszych platform, a mianowicie ROLL20 i FANTASY GROUNDS:

     

     ROLL20 to oprogramowanie wspomagające granie w RPG online. Posiada możliwości połączenia głosowego i wideo oraz współdzielenie ekranu, na którym możemy dzielić się grafikami, mapami, rzucać kośćmi, przesuwać tokeny, korzystać z bogatej biblioteki dźwięków i muzyki. System posiada również wiele darmowych i płatnych rozszerzeń, oficjalne karty postaci czy inne ułatwienia i wizualne udogodnienia.

     Całość odbywa się w oknie przeglądarki, jest wersja darmowa umożliwiająca prowadzenie i uczestniczenia w grach, ale bardziej rozwinięte opcje znajdują się w wersji płatnej (opartej na abonamencie). Roll20 występuje też w wersji na smartphone. Obecnie jest to niekwestionowany lider.

     

    Podobnie jak w Roll20 umożliwia rozgrywanie gier RPG, poprzez możliwość budowania map, wykorzystywania tokenów, rzucania wszelkimi rodzajami kostek. FG błyszczy jednak przede wszystkim po zakupie modułu do konkretnej gry. Taki moduł to tak naprawdę podręcznik do gry (zasady, rozszerzenie, przygoda), który po przez integracje z aplikacją daje nam dostęp do tabel, statystyk, łatwego wyszukiwania, otwierania osobnych okien z danymi, ale najważniejsze wszystkie te elementy są interaktywne. Możemy przerzucać ekwipunek z listy zakupów na kartę postaci, tworzyć "random encounters" dwoma kliknięciami, a system sam podliczy nam expa i łupy, zmiany w kartach postaci same się przeliczają do statystyk. Można by dużo pisać, ale najlepiej zajrzeć na ich stronę lub zobaczyć jak inni grają przy pomocy FG na YOUTUBE. Podsumowując zabawa nie jest najtańsza, ale daje nam potężne narzędzie do prowadzenia gier i przygód online. Polecam się chociaż przyjrzeć online.

Inne możliwości

     Można oczywiście grać również przy wykorzystaniu innych aplikacji jak np.: TABLETOP SIMULATOR, który nie tylko pozwala grać w RPG, ale przede wszystkim w gry planszowe, a nawet bitewniaki, choć możliwość przeniesienia tych dwóch ostatnich do świata wirtualnego jest nieco trudniejsze i wrażenia z gry mniej przypominają oryginały, w przeciwieństwie do gier RPG.

Poza tym pozycjami znajduje się jeszcze cała masa programów ułatwiających i umilających nam granie online, jak chociażby:

MAPA STWORZONA W INKARNATE

INNE:

     Bynajmniej nie jest to pełna lista i online można znaleźć masę ciekawych propozycji, które zostały tu pominięte. Tym samym zachęcamy do wypróbowania chociaż części z nich i poszukiwania własnych rozwiązań. Ja na przykład zwykle korzystam z DISCORDA, który nie nadużywa mojego połączenia internetowego, zapewniając w miarę stabilny i dobrej jakości dźwięk, w połączeniu z ROLL20 lub FANTASY GROUNDS i czasem z INKARNATE do tworzenia map. Z FG nie korzystałem już jakiś czas, ale pisząc ten artykuł zauważyłem jak bardzo się zmienił przez lata i nie będę ukrywał, że chyba będę chciał do niego powrócić :D

A tymczasem, zostańcie w domu i grajcie w RPGI!!!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl