Jak można rozpocząć swoją przygodę z grami fabularnymi

Jak można zacząć grać w gry fabularne?

     Świat gier fabularnych przyciąga wielu graczy. Tak było kiedyś i tak jest dziś, a to, że branża przeżywa prawdziwy renesans, widać w ilości wydawanych i sprzedawanych podręczników, w tym, że temat jest coraz częściej poruszany w pop kulturze, oraz z zainteresowania jakim cieszą się kampanie podręczników RPG na KICKSTARTERZE, WSPIERAM.TO czy innych platformach. Do tego dochodzi tłumaczenie gier na wiele języków, w tym na polski. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiło się na naszym rynku kilka dobrych tłumaczeń, miedzy innymi: Zew Cthulhu, Dungeon & Dragons 5E, Warhammer 4ed, The Witcher, Fate, Equestria.

     Nie można się też temu dziwić. RPGi łączą grę z naszymi ulubionymi książkami, filmami, uniwersami, czy też czystą chęcią przeżywania przygód. Dzięki nim jesteśmy w stanie na kilka godzin zanurzyć się w światy tak inne od naszego i odgrywać postacie tak inne od nas samych. Taka ucieczka daje nam prawdziwy oddech wolności, poprawia samopoczucie, rozwija kreatywność, umiejętności komunikacji, opowiadania oraz daje odpoczynek od otaczającej nas rzeczywistości – a każdy tego potrzebuje czasem, choćby na chwilę.

Ok, pięknie, to ja bym chciał wiedzieć jak można zacząć grać w gry RPG?

    Dawno, dawno temu w erze P.I (przed internetem), aby zacząć grać w RPGi trzeba było się nieźle nagimnastykować: zdobycie podręcznika było cudem, znalezienie kogoś kto gra lub jest mistrzem gry było prawie niemożliwe, nauczenie się zasad i samemu utworzenie grupy graczy wymagało niesamowitego wytrwania i ciężkiej pracy. Do tego wszyscy wokół pukali się w głowę, gdy im opowiadałeś o grach fabularnych, a rodzice i dziadkowie nie byli pewni czy Twoja nowa pasja nie ma czegoś wspólnego z czarną magią. Oj, nie było lekko.

ŹRÓDŁO: KADR Z SERIALU" STRANGER THINGS"   

     Dziś jest zupełnie inaczej! Choć mamy mniej czasu i trudniej spotkać się na sesję na żywo, to dostęp do podręczników, figurek, map, oraz graczy i mistrzów gry jest prawie nielimitowany. Wszystko czego potrzebujemy by zacząć grać jest właściwie na wyciągnięcie ręki i klikniecie. Podręczniki i wszelkie niezbędne akcesoria jak choćby kostki (każdy system używa innych zasada i może wymagać innych kości, ale szczegóły będą opisane w podręczniku głównym),  zakupisz w  swoim Przyjaznym Lokalnym Sklepie z Grami lub online – chyba, że masz szczęście i Twój FLGS (Friendly Local Game Store) jest też online :D

Gatunek lub uniwersum?

     Zanim jednak cokolwiek zakupisz warto się zastanowić w co w ogóle chcesz grać. Oczywiście, nie znasz jeszcze zasad do żadnej gry, ale może jest jakaś tematyka, która by Ciebie interesowała. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi z kilku popularniejszych gatunków i systemów:

     [FANTASY] Chciałbyś odkrywać tajemnicze lochy w celu zdobycia skrywanych w nich skarbów? Podbijać zamki złego watażki? Walczyć ze smokami, które paraliżują życie w okolicznych wioskach? Jeżeli TAK, to warto byś się zastanowił nad następującymi systemami:

 • DUNEGON & DRAGONS 5E – legendarna gra RPG, niekwestionowany leader wśród gier fabularnych. Jeżeli poszukujesz popularnej gry, to nie szukaj już dłużej – to jest to! A do tego piąta edycja, czyli najnowsza, jest już wydana również po polsku.
 • LEGEND OF THE FIVE RINGS – podobny nieco do feudalnej Japonii, świat pełen honoru, odwagi i cięć miecza. Kraina Rokugan nie tylko oddaje klimat kraju kwitnącej wiśni, ale czerpie z różnych azjatyckich legend i tradycji wplatając w swój świat elementy fantastyki. Gra doczekała się kilku edycji, najnowsza została pięknie wydana przez Fantasy Flight Games.
 • PATHFINDER 2 EDITION – D&D miało wiele wersji i jedna z nich D&D 3,5 niezwykle przypadła do gustu wielu graczom. Gdy wydawca wydał 4 edycje, która znacznie odbiegała od poprzedniej, wówczas powstał pomysł wydawania przez inną firmę, gry opartej na zasadach D&D 3.5 i tak pojawił się PATHFINDER, który zdobył sobie olbrzymią rzeszę fanów, a dziś doczekał się już drugiej edycji.
 • WARHAMMER - w Polsce gra legenda. Jej druga edycja została wydana w wersji polskiej wiele lat temu i podbiła serca polskich graczy, którzy do dziś grają w ta edycje mimo, że obecnie mamy już czwartą i również została wydana po polsku. Gra bazuje na popularnym Starym Świecie stworzonym przez Games Workshop.


     [SCINCE-FICTION] A może wolałbyś zwiedzać galaktyki? Wraz z załogą swojego statku kosmicznego przemierzać kosmos? Postrzelać z blastera? Powalczyć na miecze świetlne? Teleportować się? Jeżeli TAK, to warto byś się zastanowił nad następującymi systemami:

 • STAR WARS – istnieje wiele gier opartych na tym uniwersum, ale w ostatnich latach prym wiodą gry wydane przez Fantasy Flight Games. Poza podręcznikami głównymi, przygodami i rozszerzeniami, został wydany cykl starterów, dla osób początkujących lub jeszcze nie przekonanych. W nich  otrzymywaliśmy uproszczone zasady i jedną gotową przygodę, tak byśmy mogli rozegrać ją wspólnie ze znajomymi i wczuć się w grę i jej klimat.
 • STAR TREK – chyba nie ma lepszych przygód Science Fantasy, które można by tak łatwo przełożyć na grę RPG. Wspólnie z przyjaciółmi, co spotkanie przeżywamy nową przygodę, jednocześnie posuwając główny wątek kampanii do przodu, dokładnie jak w serialu.
 • STARFINDER – na podstawie sukcesu Pathfindera, wydawca postanowił stworzyć grę Sci-Fi opartą właśnie na zasadach Pathfindera. Gra z czasem zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem.
 • TRAVELLER – poza D&D jest to najstarsza gra RPG do dziś wydawana. Nawet jej wersja z 1977 Classic Traveller do dziś ma swoich fanów, którzy w nią grywają. Ja jednak polecam druga edycję wydawnictwa Mongoose Publishing, która ukazała się w 2016 i jest nieustannie rozwijana o nowe podręczniki i przygody. Sama gra świetnie oddaje potencjalne warunki jakie mogłyby panować w dalekich zakątkach galaktyki.


    [HORROR] Nie boisz się ciemności? Uwielbiasz rozwiązywać zagadki? Odkrywać tajemnice? Sekrety? Potworne prawdy? Stawiać czoła potwornościom i walczyć by zachować resztki człowieczeństwa? Jeżeli TAK, to warto byś się zastanowił nad następującymi systemami:

 • ALIEN RPG – co tu dużo mówić - zbierz ekipę dzielnych marines i spróbujcie wykonać misje, zanim wszyscy zginiecie! PG oparte na uniwersum obcego nie ma litości dla graczy! Odpalcie skanery ruchu i nasłuchujcie.
 • VAMPIRE MASCARADE – kultowy system, właściwie jeden z wielu osadzonych w Świecie Mroku, tutaj jednak rządzą wampiry, klany, sabaty, wszystko czego mógłbyś się spodziewać po książkach i filmach o wampirach. Ale nie tych, które świecą na słoneczku… sorry.
 • ZEW CTHULHU – gra oparta na twórczości P.H. Lovecraft. Jako badacze staramy się rozwikłać sekrety, tajemnicze zdarzenia, przy tym próbujemy nie oszaleć i nie dać się zabić, konfrontując przerażające kreatury, sekty, czy stworzenia tak stare jak sam świat!  “Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn”

     Gier RPG jest mnóstwo, zarówno z wymienionych przeze mnie gatunków, jak z zupełnie innych: historyczne, post-apo, sterampunk, pulp, modern itp.. Dziś każdy znajdzie coś dla siebie czy to wśród popularnych systemów z szeroka dystrybucją podręczników fizycznych czy też wśród niezależnie wydanych systemów w wersji PDF.  Powyższa lista ma jedynie delikatnie wskazać Tobie kierunek, natomiast w podróż będziesz musiał i tak wyruszyć sam.

Ale jak się w to gra? O co chodzi? Czy mogę zobaczyć? Posłuchać?

     Czyli już wiemy: że istnieje wiele gatunków gier RPG, że dostęp do podręczników i akcesoriów nie stanowi problemu, to może warto by się przyjrzeć samej rozgrywce. Tu z pomocą przychodzi nam YOU TUBE i podcasty. Online jest pełno filmików i nagrań z sesjami RPG – większość jest po angielsku, ale coraz więcej jest też nagrań gier w języku polskim, które możesz znaleźć na przykład kanałach:

     Jednak już wspomniałem ogrom jest w języku angielskim i oglądając gry, poradniki, recenzje jesteś w stanie bardzo dużo się nauczyć. Nawet ciężko jest coś polecić, tak duży jest wybór i tak różnorodne są realizacje, sposoby GMowania (prowadzenia gry), że ostatecznie każdy znajdzie coś dla siebie. Z pewnością jednak warto zwrócić uwagę na zawodowych graczy RPG – tak, jest coś takiego jak zawodowi Mistrzowie Gry. Widać to w profesjonalnych produkcjach:

Są to zwykle świetnie wizualnie i dźwiękowo przygotowane sesje, prowadzone przez wybitnych mistrzów gry, a graczami są aktorzy.

No dobra, ale z kim mogę pograć i gdzie?

     Obecnie odpowiedź, gdzie jest prostsza niż kiedykolwiek, a brzmi ona: ONLINE! Wszyscy mamy nieco ograniczone możliwości przemieszczania się i spotkań (artykuł jest pisany w połowie kwietnia 2020), także granie online nie tylko staje się jedynym legalnym wyjściem, ale też jest pełnoprawnym RPGowaniem i nie ma co czekać, trzeba zabrać się do roboty. O tym jak można grać online i co możemy potrzebować przeczytacie tutaj -> LINK

     Natomiast gdzie znaleźć graczy, to zupełnie inna bajka! Po pierwsze polecam dwie platformy do grania w gry RPG, a mianowicie ROLL20 oraz FANTASY GROUND. Jedna i druga ma wbudowany system wyszukiwania nadchodzących gier. W ROLL20 (https://roll20.net/) po wyszukaniu interesującej nas gry mamy możliwość skontaktowania się z osobą, która będzie ją prowadzić, natomiast w FANTASY GROUDNS (https://www.fantasygrounds.com/) szukamy gier na forum i tam się zapisujemy, a do samej gry dołączamy już przy pomocy oprogramowania. 

    Istnieją też fora, grupy dyskusyjne, strony facebookowe poświęcone grom RPG, są to świetne miejsca na poszukiwanie zarówno graczy do swoich sesji, jaki i samych sesji jeżeli jesteśmy graczami. Ograniczając się do polsko-języcznych stron, wymienię kilka:

     Można też popytać w swoich lokalnych środowiskach, np. u nas na grupie WARBAND COMMUNITY na FB, jest tam kilku Mistrzów Gry, graczy i a nuż namówisz ich na granie. Inną opcją, całkiem ciekawą, jest oczywiście zachęcenie grona swoich znajomych do grania, ktoś z was będzie musiał zostać mistrzem gry i to on będzie miał najwięcej pracy. Pomóżcie mu jak możecie, złóżcie się na podręczniki i ruszajcie w świat! 

Zatem nie pozostaje nic więcej jak życzyć Wam powodzenia i wielu fantastycznych przygód 😊

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl